SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Hakkımızda


Savunma ve güvenlik sistemleri, yazılım, kara, hava, deniz araçları ve bunların teçhizatı, elektronik harp sistemleri, destek sistemleri ve lojistik hizmetleri, ar-ge, mühendislik, imalat hizmetleri gibi pek çok alt faaliyet alanını kapsayan savunma sanayii ülkemiz açısından gelecek vaad eden, sürekli gelişim gösteren önemli ve stratejik bir sektördür.

2000’li yıllar ile birlikte sürekli bir gelişim eğilimini yakalayan ülkemiz savunma sanayii, küresel krize rağmen son yıllarda olumlu bir tablo çizmiş, 2009 yılında savunma sanayi şirketlerinin cirosu 2.319 milyar dolar, savunma sanayiimizin ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı % 45,2 olarak gerçekleşmiştir. 2010 yılında ise sektör gelişimini sürdürmüş savunma sanayi şirketlerinin cirosu 2.733 milyar dolar, savunma sanayiimizin ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı % 52,1’e ulaşmıştır.

Savunma sanayimiz, yurt içi ürün geliştirme aşamasına gelmiş ve sistem entegrasyonu konusunda önemli bir alt yapı kazanmıştır. Yüksek katma değeri, Ar-Ge yatırımları ve istihdama katkısıyla ülke ekonomisinde önemli yeri olan Savunma Sanayi sektörünü uluslararası pazara entegre etmek ve rekabetçi bir yapıya kavuşturmak için en temel adım sektör ihracatını artırmaktır.

2011 yılında kurulmuş olan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği çatısı altında sektörün bu hedefe doğru hızla ilerleyeceği düşünülmektedir. Sektörün 2012 yılı ihracat değeri 1,3 milyar dolar seviyesinde olmakla beraber ihracat potansiyeli çok daha yüksek düzeydedir.

DOWNLOAD LOGO:

BİZE ULAŞIN

          © 2015 Türk Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği
                      Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya ANKARA
                      Tel: (312) 447 27 40
                     Faks : (312) 446 96 05